DGMR/Actueel en kennis/Nieuws/Endotoxinenkaart voor de provincie Noord-Brabant

Endotoxinenkaart voor de provincie Noord-Brabant

Voor de provincie Noord-Brabant maakten onze specialisten een endotoxinenkaart. Op deze kaart is te zien hoe hoog de concentraties endotoxinen in de lucht zijn. De provincie gebruikt deze informatie om hun toetsingskader verder te ontwikkelen en beter rekening te houden met de gezondheidseffecten van endotoxinen.

Endotoxinenkaart

Wat zijn endotoxinen?

Endotoxinen zijn kleine oppervlaktedeeltjes van een bepaalde bacteriegroep die loslaten als de bacteriën dood gaan. Deze bacteriën komen veel voor in de buurt van stallen, in de uitwerpselen van vee. De deeltjes zijn 10-100 micrometer klein (ter vergelijking fijnstofdeeltjes zijn kleiner dan 10 micrometer). Het inademen van endotoxinen kan longontsteking veroorzaken. In Nederland bepalen provincies zelf hoe zij omgaan met endotoxinen. De provincie Noord-Brabant is nu de eerste die de endotoxinendeeltjes in kaart laat brengen.

Hoeveelheid endotoxinen en piekwaarden

Om de hoeveelheid endotoxinen te berekenen gebruiken we het programma STACKS-E (waarbij de E staat voor endotoxine). Dit programma is een doorontwikkeling van STACKS dat gebruikt wordt voor luchtkwaliteit algemeen. Voor één jaar berekenen we per uur voor 500.000 geografische punten hoeveel microgram endotoxinen per kubieke meter er in de lucht aanwezig is.

Een deel van de gebruikte stallen in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland

Voor de provincie berekenden wij hoe vaak grote pieken in endotoxinen op een bepaalde plek voorkomen. Hiervoor gebruikten we percentielen, die laten zien hoe vaak een waarde groter is dan het grootste deel van de andere waarden. Afgelopen jaar maakte de provincie een toetsingskader om te kunnen beoordelen waar wijzigingen in het omgevingsplan mogelijk zijn. Bijvoorbeeld om te beoordelen of een bestaande stal veilig omgebouwd kan worden tot woning.

Efficiëntie voor omgevingsplannen

Onze resultaten zetten we in een endotoxinenkaart die de provincie snel inzicht geeft in de hoeveelheid endotoxinen. Zo helpt de kaart hen om efficiënt te plannen en besluiten te nemen over nieuwe bouwprojecten.

Onze adviseurs

Julius Fricke

Specialist Industrie, verkeer en milieu

Mark Bakermans

Directeur en Senior adviseur Industrie, Verkeer en Milieu

Marc van ’t Veer

Specialist Industrie, verkeer en milieu

Milieuadvies

Milieu advies | DGMR | Milieu-advies

Ons milieuadvies is er in belangrijke mate op gericht de verschillen in cultuur en belangen te overbruggen door een juiste mix van procesmatige begeleiding, beleidsontwikkeling en een goede technische uitwerking in de planvorming.

Milieu advies | DGMR | Milieu-advies

Up-to-date blijven?

Houd mij op de hoogte van de ontwikkelingen bij DGMR.