DGMR/Actueel en kennis/Nieuws/Betere nauwkeurigheid bij bepalen van geurverspreiding onderzocht

Betere nauwkeurigheid bij bepalen van geurverspreiding onderzocht

Wat is de invloed van gebouwen op de verspreiding van geur? Maakt dat de resultaten in V-Stacks nauwkeuriger? RIVM en het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat zochten vanwege het vergunningsproces voor veehouderijen antwoorden op deze vragen. DGMR onderzocht de verschillen tussen berekeningen met en zonder bebouwing en zag de nauwkeurigheid verbeteren.

AI-beeld van geurverspreiding via stallen

Simulaties

Als de bedrijfssituatie wijzigt, dan moet een veehouderij een vergunning aanvragen. Met V-Stacks berekent het bedrijf de invloed van geur op de omgeving. De resultaten moeten zo goed mogelijk aansluiten bij de werkelijke situatie voor een goed onderbouwde vergunningverlening. Uit ons onderzoek blijkt dat stallen en gebouwen duidelijke invloed hebben op de verspreiding van geur, waardoor de berekeningen beter bruikbaar zijn voor de besluitvorming.

We voerden simulaties uit met gebouwen in verschillende hoogtes en afmetingen, en simulaties zonder rekening te houden met gebouwen. Wervelingen op en achter een gebouw zorgen voor hogere geurwaarden binnen een afstand van 100 tot 300 meter. Ook een wijziging in de positie van een gebouw zorgt voor een andere verspreiding van geur in de omgeving. Die nauwkeurigheid zit nog niet in het huidige V-Stacks, waar de invloed van gebouwen sterk vereenvoudigd is.

Modlel met geurverspreiding bij gebouw
Contourplot met links de geurcontouren zonder gebouwmodule en rechts met gebouwmodule. Rechtsonder heeft het gedraaide gebouw invloed op de contouren, links niet.

Eenduidige uitkomsten

Andere modules uit de publieke Stacks-familie houden al wel rekening met gebouwen. Eenduidige uitkomsten voorkomen verwarring. Zo neemt bijvoorbeeld STACKS-G van DGMR Software gebouwen al wel mee in de berekeningen. Hiermee is echter geen vergunningaanvraag voor veehouderijen in te dienen. Maar afstemming tussen de modellen biedt wel meer duidelijkheid. Zoals we dat ook eerder onderzochten voor ISL3a en STACKS vanwege luchtkwaliteit.

Onze adviseurs

Julius Fricke

Specialist Industrie, verkeer en milieu

Roland Hiemstra

Senior Developer

Milieuadvies en belangen

Milieu advies | DGMR | Milieu-advies

Ons milieuadvies is er in belangrijke mate op gericht de verschillen in cultuur en belangen te overbruggen door een juiste mix van procesmatige begeleiding, beleidsontwikkeling en een goede technische uitwerking in de planvorming.

Milieu advies | DGMR | Milieu-advies

Up-to-date blijven?

Houd mij op de hoogte van de ontwikkelingen bij DGMR.